środa, 15 sierpnia 2018

Urodzeni, by doświadczyć biedy, czyli na co pozwala Atmakaraka (cz.II, praktyka)

W astrologii wedyjskiej wyróżnia się naturalne sygnifikatory (naisargika kāraka) oraz zmienne (chara kāraka). Do tej drugiej grupy zalicza się Ātmakāraka, o którym pisałam w jednym z poprzednich artykułów (Atmakaraka cz.I). Ten tekst stanowi praktyczne uzupełnienie poprzedniego, zatem omawiane są horoskopy osób, które w swoim życiu doświadczyły trudności finansowych, bądź żyły w ubóstwie.

Biedny mim
Mężczyzna zarabia stojąc na ulicy jako mim. Utrzymuje się jedynie z datków, co sprawia, że ma dosyć niestabilną sytuację finansową, a nawet kłopoty w tej sferze. W jego horoskopie AK to Księżyc. W poprzednim tekście napisano, że Księżyc odrzuca dom 12 i 8 od siebie.
Domem drugim włada Merkury znajdujący się w 12 domu (licząc domy jako całe znaki) od Księżyca - dusza odrzuca ten dom. Oznacza to, że trudniej jest zgromadzić bogactwo, oszczędzić, posiadać. Ważnym sygnifikatorem bogactwa w tym horoskopie jest Mars (nie jest to reguła, która będzie obowiązywać w każdym horoskopie, ale w tym poście nie ma przestrzeni na rozwijanie tego wątku wyjaśniającego dlaczego Mars odpowiada za bogactwo), który również jest w 12 domu od Księżyca. Te dwa elementy wystarczą, żeby dać problemy finansowe.

Ksiądz, który wybrał całkowite ubóstwo
Horoskop księdza, który porzucił pełnienie swoich kapłańskich funkcji i przeniósł się do pustelni. Żył w całkowitym ubóstwie wiodąc proste, leśne życie. AK to Wenus - odrzuca ona 6 dom od siebie, czyli gdy odliczymy tę odległość (jako całe znaki) wypadnie nam dom 7 z Księżycem i Saturnem. Księżyc to władca domu drugiego (Saturn 9 - odrzucenie funkcji kapłańskich). Wenus odrzuca również 4 dom od siebie, a tam znajduje się Jowisz, który również jest bardzo istotny jeśli chodzi o bogactwo i posiadanie. Oznacza to problemy z posiadaniem i pieniędzmi. Na najgłębszym poziomie ten ksiądz chciał doświadczyć wolności od bycia związanym z materialnymi przedmiotami i pieniędzmi. AK znajduje się w domu 2, co pokazuje, że jest to najważniejsza sfera w życiu tej osoby i wiele sytuacji będzie się wokół niej działo. 
Buddyjski mnich
Matthieu Richard to jeden z najbardziej znanych buddyjskich mnichów pochodzących z Zachodu. Zanim poświęcił się duchowości pracował jako biochemik. Wskazania zakonne wiążą się z porzuceniem światowych dążeń i właściwym życiem, którego elementem nie może być chciwość. AK jest Księżyc, odrzuca on dom 8, w którym mamy Słońce władające domem drugim. Gromadzenie bogactw nie będzie się udawało. Słońce jest również sygnifikatorem bogactwa, zatem mamy dwa wskaźniki przemawiające za wyborem życia, którego celem nie jest pogoń za pieniędzmi.
Brat Paul
Trapista, czyli członek Zakon Cystersów Ściślejszej Obserwancji znanego z dość rygorystycznych zasad (m.in. postów, milczenia, oddania się pracy). Brat Paul został zamordowany przez islamskich ekstremistów (historia została opowiedziana w filmie fabularnym "Ludzie Boga"). Atmakaraką jest tutaj Saturn, który odrzuca 1 dom od siebie i 6. W domu pierwszym znajduje się Jowisz (sygnifikator bogactwa), a Saturn włada domem drugim (posiadanie, oszczędności, gromadzenie). Zatem doświadczeniem duszy nie było gromadzenie jak największej ilości pieniędzy i by się to nie mogło udać.Uwagi:
Wybrałam horoskopy, w których horoskop D1 ma raczej pewny ascendent (bo zmieniłby się po ok. 1 godzinie, lub 40 min.), a nie używałam w ogóle żadnych podziałowych horoskopów by zaprezentować tę technikę. By pójść dalej należy zrobić rektyfikację!
Program Morinus, z którego pochodzi część obrazów, nie nadaje się do astrologii wedyjskiej, jednak użyłam go, by ułatwić moim Czytelnikom moje przejście z astrologii zachodniej do wedyjskiej. 
Stosowałam domy jako całe znaki i zodiak syderyczny - techniki wedyjskie należy stosować właśnie w ten sposób.

7 komentarzy:

 1. Czy planeta ktora ma najwiecej stopni mozna traktowac jako atmakarake rowniez w astrologii zachodniej?

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy się z tym nie spotkałam, raczej nie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaka AK najbardziej sprzyja finansom?
  Poza tym przykłady tendencyjne.Większości nie zależało na majtku,w 1 przypadku typ chyba nie wiedział jak zarobić .Nie jest nic o tym napisane czy mu zależało.I nie ma przykładów kiedy ktoś był np. przez 1 część życia bogaty a kiedy indziej biedny.Ewentualnie ludzi o niestabilnej sytuacji finansowej.Myślę że dobrzy by byli do analizy ludzie znani ale oczywiście niezbyt bogaci z długami np. Mackiewicz.Oczywiście mogą też być bogacze z mocno nieharmonijnym horoskopem -bardzo bogaci ale "w zamian" np. będący kalekami albo mocno depresyjni i niezadowoleni rodem z filmu"Nasza Rosja jaja losu".
  Dodam że bogactwo to dosyć względna sprawa-nawet materialne.Wystarczy sobie wyobrazić że ktoś miałby majątek o wartości aktualnej milion złotych i równoważny 100 lat temu w Polsce w postaci solidnego mieszkania.Wtedy istotnej różnicy by nie było.Jednak gdyby ten majątek był wyrażone w dzisiejszej cenie w komputerach to w tamtych czasach miałoby to kosmiczną wartość.Jeszcze 20 lat temu komputer którego używam mógłbym sprzedać bez problemu za 10 razy tyle co kosztował jak był nowy(około 10 lat temu był zrobiony-z tym że jest nowszy dysk twardy).I doświadczyło biedy bardzo wielu ludzi tu opisane są przypadki kiedy biedny ktoś był przez całe życie.Czasami też ktoś jest"biedny" bo może mieć problem z dostępem do majątku.Mi się sporo razy takie coś zdarzyło jak bylem daleko od mieszkania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do tej tendencyjności-chodziło o to że oni byli biedni przypuszczalnie dlatego że nie starali się być bogaci.Nie ma przykładów osób które stały się biedne bo np. rodzinka splajtowała itp. I jeszcze brakuje czegoś-jak wyglądała ich sytuacja w młodości.To wypadałoby opisać.I o co chodzi z tym odrzucaniem domów?Co oznacza że jakiś dom jest odrzucony?Czy wtedy jest w jakiś sposób mocno upośledzony i np. w przypadku 11 domu nie będzie miało się przyjaciół,w przypadku 4 własnego mieszkania itp.?

   Usuń
  2. Racja, takie przykłady na pewno by się przydały. Przeglądałam horoskopy bezdomnych osób i szukałam takich, które by odpowiadały - gdy znajdę czas, to o tych bezdomnych dopiszę tekst.
   Co do odrzucenia, to tutaj mówimy o poziomie duszy, co oznacza, że na głębokim duchowym poziomie osoba wybrała, aby tej sfery nie doświadczyć, lub mieć w niej problemy, trudności, deficyty.

   Usuń
 4. Po oglądnięciu horoskopu nr. 1 doszedłem do wniosku że ten typek aż taki biedny nie był w porównaniu do innych wtedy.Przecież to są horoskopy jak widać po położeniu gwiazd z czasów z przed powstania Polski.I jeszcze jedna sprawa-typ bez majątku może być"bogatszy" niż ktoś z wielkimi długami.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba trochę się zapędziłem bo jeżeli to jest ustawienie wg. astrologii wedyjskiej to może być inaczej.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Siddhādeśa , Blogger