piątek, 8 czerwca 2018

Krótka notatka o gunach


W astrologii indyjskiej pojawia się dosyć istotna koncepcja gun (sansk. guṇa). Według tej koncepcji istnieją trzy jakości/guny, czyli elementy opisujące strukturę naszej rzeczywistości. Przedstawiane są jako tworzące przyrodę (prakriti) i tym samym odpowiadające za jej różnorodność i zmienność:

Sattwa – odnosi się do wiedzy, szczęścia, jasności, lekkości, harmonii. Ta guna umożliwia duchową praktykę, jest związana z dobrem, poznaniem, mądrością, światłem. Sattwa podtrzymuje.
Radżas – to ruch, działanie, pragnienie, bolesność, pasja, żądza, aktywność, zmienność. Może blokować duchową praktykę. Radżas tworzy.
Tamas – ciężar, mrok, bezwład, senność, omroczenie, niewiedza, stałość, trwanie. Przeszkadza w duchowości. Tamas niszczy.

Dzięki niej można zrozumieć jakie jest nastawienie danej osoby – duchowe, czy bardziej związane z poziomem materialnym. Pokażą to dominujące w horoskopie jakości. Planety, znaki oraz nakszatry mają przypisane odpowiednie guny.

Sattwa
Radżas
Tamas
Planeta
Słońce, Księżyc, Jowisz
Wenus, Merkury
Saturn, Mars, Rahu, Ketu
Znak
Ryby, Strzelec, Panna, Bliźnięta
Baran, Rak, Waga, Koziorożec
Byk, Lew, Skorpion, Wodnik
Nakszatra
Krittika, Ardra, Aślesza, Uttara Phalguni, Swati, Dżjeszta, Uttara Aszadha, Szatabhisza, Rewati
Aświni, Rohini, Punarwasu, Magha, Hasta, Wiszakha, Mula, Śrawana, Purwa Bhadrapada, Abhidżit
Bharani, Mrigasira, Puszja, Purwa Phalguni, Czitra, Anuradha, Purwa Aszadha, Dhanista, Uttara Bhadrapada,

2 komentarze:

  1. Trochę za krótka ta notatka. Temat ciekawy, więc prosimy o więcej :) Co np. oznacza fakt, że ktoś ma Księżyc w Aświni - oczywiście w kontekście radżas? :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się, że post zaciekawił :) Na pewno będzie dużo więcej tekstów, mam bardzo dużo pomysłów - gorzej z czasem na pisanie i opracowywaniem przykładów.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Siddhādeśa , Blogger