poniedziałek, 7 maja 2018

Ātmakāraka – doświadczenie duszy (cz. I, teoria)


W astrologii indyjskiej, czyli dżjotiszy, bardzo istotną funkcję pełnią różnego rodzaju sygnifikatory. Jednym z nich jest sygnifikator duszy/ducha, czyli Ātmakāraka (आत्मकारक, skrót: AK). Jest to planeta, która ma najwięcej stopni ze wszystkich. Staje się ona reprezentantem tego, co w tym wcieleniu dusza ma w planie do doświadczenia. Dom, aspekty, stan tego obiektu pokaże jaki to typ doświadczeń. Jeśli AK jest uszkodzona aspektami z malefikami (tzw. klątwa) wówczas pewne doświadczenia będą nieuniknione. I najczęściej będą one trudne. Ak pokazuje naszą motywację do życia, dziedziny, które są bardzo istotne, to, co musimy doświadczyć.

Analizując AK może zobaczyć ile dusza ma cierpienia w planie, czy na najgłębszym poziomie pragnieniem jest samotność, celibat, czy bycie z kimś. Można też zanalizować co dusza odrzuca. W zależności od tego jaka planeta jest AK, takie domy (liczone od AK jako domu 1, czyli mamy tutaj derywację) są odrzucane/wypierane:

Słońce – 12, 6

Księżyc – 8, 12

Mars – 7, 12

Merkury – 4, 7, 3

Jowisz – 3, 6

Wenus – 6, 4, 12

Saturn – 1, 6

Rahu – 9, 6, 2

Szczególnie istotny jest 6 i 8 dom od AK, bo pokazuje on rodzaj więzów, które mocno nas łączą z daną sferą symbolizowaną przez te domy. 6 i 8 dom mówią o długu jaki mamy do spłacenia. Możemy być pewni, że tam na 100% będzie jakiś problem.
                                              w horoskopie Kurta Cobaina AK to Merkury (Buddha)

AK jest również istotna przy ustalaniu długości życia. Nawet jeśli wszystkie wskaźniki pokazują, że dany człowiek będzie miał krótkie życie, to jeśli AK temu zaprzeczy, to będzie miał długie (po prostu dusza musi swoje zrobić/doświadczyć/nasiona karmiczne muszą się wypalić). Visti Larsen opisuje AK jako planetę, która wskazuje jaki jest cel i sens naszego ziemskiego życia, jaka jest lekcja, którą mamy odrobić nim odejdziemy. Pokazuje również naszą drogę do duchowego przebudzenia i wyzwolenia. Zestawia on znaczenie każdej z planet, które tutaj przytoczę:

Słońce: Ego, ideały, sława, poczucie własnej wartości, reputacja stają się kluczowymi tematami życia danej osoby, której zadaniem jest nauczenie się pracować z własnym ego.

Księżyc: emocje i współczucie stają się bardzo ważną sprawą. Z powodu dużej zależności emocjonalnej od innych dana osoba szuka wciąż związków i relacji, lub wciąż przyciąga potrzebujące osoby.

Mars: burzliwy temperament, nadmierny gniew/przemoc wyrażany bądź doświadczany. Taka osoba powinna świadomie odrzucać broń/walkę i urazy, oraz uczyć się pokojowej ścieżki, ahimsy.

Merkury: Kiedy mówić, a kiedy milczeć to podstawowe problemy tej osoby, bądź ludzi z jej otoczenia. Powinna ona być szczególnie wyczulona na to co mówić i do kogo.

Jowisz: najważniejszą rzeczą u osób z tym AK jest to, kogo uważają za swojego nauczyciela/przewodnika, a kogo nie. Powinni oni nauczyć się szanować nauczycieli oraz starsze osoby. Istnieje ryzyko opuszczenia partnerki lub cierpienia z powodu rozstania z partnerką. Powinni dbać o swoje dzieci.

Wenus: Związki i seks są dominującą kwestią w życiu tych ludzi. Powinni starać się zachować czystość w relacji i nie przesadzać z przyjemnościami.

Saturn: takie osoby mogą widzieć bardzo dużo cierpienia w swoim życiu, lub dawać bardzo dużo bólu innym. Powinny nauczyć się zabierać udrękę od innych i nie obciążać cierpieniem.

Rahu: Te osoby bardzo łatwo ufają innym efektem czego mogą zostać oszukane, zwodzone, lub same mogą oszukiwać. Powinny one nauczyć się akceptować te sytuacje, gdy ktoś je oszukuje i nie trzymać się ich. Osoby z zagranicy/daleki świat również odgrywa wielką rolę w ich życiu.


Ātmakāraka jest królem horoskopu i bardzo wiele od niego zależy. Jeśli jest uszkodzony, wówczas życie tej osoby może być dosyć ciężkie, lub pozbawione sensu. Relacje z osobami, które sygnifikuje planeta będąca AK są bardzo ważne, znaczące i niosą bardzo głębokie duchowe lekcje.

Uwaga: ta technika jest używana na zodiaku syderycznym oraz w systemie domów jako całych znaków!

Źródła: wykłady Rafała Gendarza, Vistiego Larsena, Sanjaya Ratha
Visti Larsen, Jyotia Fundamentals, Rama 2004.

8 komentarzy:

 1. To planeta, która ma najwięcej stopni (Rahu się inaczej sprawdza). W JH można sprawdzić, która planeta ma symbol AK - wkleiłam obrazek, który pokazuje jak to zobaczyć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ātmakāraka czy tworzy nieharmonijne aspekty gdy w standardowym horoskopie tak jest?A jeżeli tworzy te aspekty z mało ważnym elementem ale bardzo dokładne np. opozycja Słońca do Chirona z dokładnością 0 sekund.W horoskopie wendyjskim chyba nie uwzględnia się Chirona bo został odkryty niedawno.Z tym że bez względu na cokolwiek uważam że powinno się uwzględniać te elementy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie, nie, Chirona nie sprawdzamy. Inne aspekty się sprawdza, ale w dżjotiszy tylko podstawowe planety bez transsaturników, ani innych nowych obiektów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pisałem tylko o"nowych" obiektach ale ogólnie-w tym gwiazdach.Z Chironem to jedynie był przykład.Można go zastąpić równie dobrze elementami jak lilit,Antares,Algol czy węzłem planetarnym.I nie wiem co z tymi gwiazdami bo podobno są uznawane za ważne w astrologii wedyjskiej .Ja niestety mam pewien kłopotliwy aspekt który odczuwam.

   Usuń
  2. W astrologii wedyjskiej są istotne, ale w mundalnej. Są też połączone z poszczególnymi nakszatrami, więc w tym sensie gwiazdy stałe są również obecne w natalnej, jednak same w sobie są istotne w mudnalnej.

   Usuń
 4. "W zależności od tego jaka planeta jest AK, takie domy (liczone od AK jako domu 1, czyli mamy tutaj derywację) są odrzucane/wypierane:"
  Czy tu chodzi o to że jeżeli np. Słońce jako AK jest w 3 domu to odpadają wstępnie domy 2 i 8?Widzę że jednak to ten program o który pytałem.Czy tam są oznaczone te domy odrzucone(po całej analizie)?Czy dom odrzucony może zawierać ważną planetę itp. czy mogą być to tylko domy "puste"?
  "
  Szczególnie istotny jest 6 i 8 dom od AK, bo pokazuje on rodzaj więzów, które mocno nas łączą z daną sferą symbolizowaną przez te domy."
  Ale tu chyba nie chodzi o odrzucone domy bo w zależności od elementu to się rożnie liczy.
  Poza tym spytam się czy może wyjść na to że nie ma odrzucenia żadnego domu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każda planeta odrzuca swoje własne domy, ale traktujemy też Atmakarakę jako lagnę/ascendent i odliczamy od takiej AK domy i wtedy 6 i 8 zawsze będą problematyczne.
   Dom odrzucony może zawierać planetę - wtedy trzeba sprawdzić czym włada, co oznacza, to pokaże z czym się wiąże to odrzucenie.
   Co do przykładu ze Słońcem w 3 domu - tak, 2 i 8 są odrzucane.

   Usuń

Copyright © 2016 Siddhādeśa , Blogger