środa, 17 sierpnia 2016

Jakie książki astrologiczne warto przeczytać?

Początkujący adept astrologii widząc ogromną ilość różnorodnych podręczników do tej królewskiej nauki może popaść w pomieszanie i dostać zawrotu głowy. Zwłaszcza, że może nie być świadomy, że nie ma jednej astrologii, a raczej wiele różnych astrologicznych ścieżek. Mamy astrologię współczesną, która nie jest wcale taka jednorodna jak mogłoby się wydawać. W jej obrębie nawet możemy się spotkać z takimi podejściami, w których odrzuca się tradycyjny podział na XII domów. Z kolei tradycyjna najczęściej dzieli się na okresy, w których powstawały teksty źródłowe. Np. ktoś zostaje tradycyjnym astrologiem hellenistycznym. Jednak najczęściej tradycyjni astrologowie po prostu odwołują się do dawnych pism i uważają, że tylko Bonatti, czy Ptolemeusz, reszta to już nie warto. Część astrologów łączy oba podejścia, albo bierze sobie trochę z tradycyjnej, trochę ze współczesnej. Widać zatem, że świat astrologii jest bardzo różnorodny. Oto lista książek, które uważam za dobre podręczniki, które warto przeczytać by ten świat astrologii poznać i zrozumieć.

Astrologia współczesna ogólnie:
 1. Jarosław Gronert „Astrologia od początku”. Bardzo dobry podręcznik. Jest w nim sporo informacji podstawowych, takich jak opisy znaków, więc ładnie wprowadza, wyjaśnia, świetna książka.
 2. Alexander von Pronay „Zarys astrologii urodzeniowej”. Klasyka gatunku.Zawiera wszystkie podstawowe informacje niezbędne do tego by zinterpretować horoskop.
 3. Krystyna Konaszewska-Rymarkiewicz. Czytam i lubię. Skondensowana wiedza i dużo informacji – przydaje się często. Napisała chyba na każdy możliwy temat, więc nie wymieniam jednej książki, bo warto zajrzeć do wszystkich.
 4. Tracy Marks „Astrologia głębi”, „Sztuka interpretacji kosmogramu” - świetne teksty pomagające lepiej zrozumieć horoskop. Bardzo psychologiczne, głębokie. Warto. Dzięki niej lepiej zrozumiałam Księżyc. W jej książkach jest dużo ćwiczeń i nacisku na praktykę, a nie sama sucha teoria. Dla osób, które chcą iść w stronę astrologii humanistycznej must have.
 5. Stephen Arroyo „Podręcznik interpretacji astrologicznej” - prosty, łatwy język, wszystkie niezbędne podstawowe informacje. Dobre wprowadzenie do nauki astrologii.
 6. Miłosława Krogulska/Izabela Podlaska-Konkel „Podręcznik astrologii” - dobra książka, w której w prosty i przystępny sposób podane są wszystkie niezbędne informacje do tego by zinterpretować horoskop.
 7. W. Jóźwiak „Astrologia samopoznania”. Polecam każdemu, kto chce nauczyć się całkiem innego spojrzenia na astrologię. Nauka w Astro-akademii dała mi bardzo dużo, bo zrozumiałam, że do astrologii należy mieć otwarty i krytyczny umysł, a nie bezkrytycznie łykać wszystko co się nawinie. A książka jest wyśmienitym podręcznikiem, który prezentuje całkowicie indywidualne podejście do interpretacji horoskopu.
 8. Bill Tierney „Dynamika aspektów”. Ta pozycja pomogła mi wiele rzeczy lepiej zrozumieć. Szczególnie nie-aspektowane planety i trudne figury planetarne, takie jak „Palec Boży”. Polecam.
  Astrologia tradycyjna, opracowania w języku polskim:
 9. John Frawley „Podręcznik astrologii horarnej”, „Rzeczywista astrologia”. Ta pierwsza to najlepszy podręcznik do astrologii horarnej (chociaż czeka na uaktualnienie). Ta druga to świetna pozycja pomagająca rozeznać się w astrologicznym świecie i zrozumieć dlaczego astrologowie tradycyjni odrzucają część planet i są tacy, jacy są. Jeden z najważniejszych dla mnie astrologów, bo mocno zmienił mojej podejście do tej sztuki prognozowania! Recenzja tu: recenzja
 10. Piotr Piotrowski „Astrologia tradycyjna” - skondensowane informacje na temat tradycyjnej astrologii, opisy najważniejszych technik, dużo astrologii elekcyjnej. Doskonała pozycja, którą każdy astrolog tradycyjny powinien mieć.
 11. Erik van Slooten “Klasyczna interpretacja horoskopu”. W tej malutkiej książeczce można odnaleźć wszystkie podstawowe informacje dotyczące interpretacji horoskopu w duchu astrologii tradycyjnej. Ładnie porządkuje wiedzę i pokazuje jak ugryźć ten ciężki temat, jakim jest dawna astrologia. 
   
  Astrologia tradycyjna po angielsku oraz teksty źródłowe i ich opracowania:
 12. Benjamin N.Dykes „Using Medieval Astrology” - tak dobrego podręcznika dawno nie czytałam. Doskonałe kompendium. Jest w nim wyjaśnione wszystko co tradycyjny astrolog musi wiedzieć.
 13. Benjamin N.Dykes „Introduction To Traditional Astrology By Abu Ma'Shar & Al Qabisi”. Tekst źródłowy z komentarzem. Nie jest to łatwa lektura, ale to must have dla astrologów tradycyjnych.
 14. Book of Nativites” Masha Allah (przetłumaczoną przez Roberta Handa),
 15. Practical Guide To Hellenistic Astrology” Josepha Crane'a,
 16. On The Judgment of Nativities” Antoniusa De Montulmo,
 17. The Search of The Heart” Hermanna z Karyntii (tłum. B. Dykes),
 18. Persian Nativities III. On Solar Revolutions” Abu Mashara (tłum. B. Dykes),
 19. Rhetorius The Egyptian” (tłum. J. Holden),
 20. Carmen Astrologicum” Doroteusza z Sydonu (tłum. D. Pingree).
 21. Ptolemeusz „Tetrabiblos”. Ta pozycja nikogo nie powinna dziwić, bo to po prostu klasyka. Mamy tłumaczenie na język polski.
 22. Benjamin N.Dykes tłum. „Bonatti on Nativities. Jest to tłumaczenie tekstu G. Bonattiego, astrologa z XIII w., w którym to opisuje różne techniki interpretacji urodzeniowego horoskopu.
 23. Robert Zoller „Tools and Techniques of Medieval Astrologer”, pierwsza część dotyczy zapłodnienia, ciąży, długości życia. Część druga opisuje dyrekcje. A trzecia dotyczy astrologii horarnej i elekcyjnej. Głównie są to nauki G. Bonattiego. 
  Co potem?
 24. Robert Hand „Planets in transit. Life Cycles For Living”. To książka, do której sięgam bardzo, bardzo często. Mój ulubiony podręcznik do tranzytów.
 25. Vivian E.Robson „Astrologia elekcyjna”. Świeżo wydany przez PTA dobry i zwięzły przewodnik po astrologii elekcyjnej.
 26. Alexander Von Pronay „Zarys astrologii porównawczej”. Dobry wstęp do synastrii. Może Von Pronay jest nieco suchy, ale sporo można z tej książki wynieść i dalej zgłębiać temat.
 27. William Lilly „Christian Astrology”. 556 stron. Klasyczna pozycja do astrologii horarnej. Dokładnie i szeroko opisane zasady i pytania do konkretnych domów. Must read.
 28. Stephen Arroyo „Cykle życia i związki interprersonalne”. Teksty tego pana są bardzo dobre, ponieważ pisze łatwym językiem. Nie powtarza schematów, a raczej przekazuje wiedzę opartą na swoim doświadczeniu. Bardzo polecam.
 29. Leon Zawadzki „Ariadna. Wyrocznia”, „Adriana. Misterium”, „Adriana. Labirynt”, „Astrolog”. Są to pozycje wybitne, niełatwe i bardzo głębokie. Nie można ich ominąć!
  Astrologia mundalna
 30. Jarosław Gronert "Kosmiczne uwarunkowania w dziejach Polski. 1920 bitwa pod Warszawą. Chwała bohaterom!". Doskonała pozycja dotycząca astrologii mundalnej. Dużo historii i jeszcze więcej astrologii!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Siddhādeśa , Blogger